Zadzwoń do mnie: 513 154 666

Ciekawostki i zagadki

Przeglądając bogate zasoby internetu lub rozmawiając ze znajomymi można natrafić na pozornie proste zagadki i ciekawostki. Próby rozwiązania i zrozumienia nieraz wymagają ogromnego wysiłku ze strony szarych komórek.

Zamieszczam tutaj listę ciekawych informacji oraz zagadek, które spotkałem podczas mojej matematycznej (i nie tylko) pracy. Do większości podaję szczegółowy opis lub rozwiązanie. Niektóre wzbogacam barwnym przykładem ułatwiającym zrozumienie. Część zagadek nie zawiera rozwiązania – udostępniam je po otrzymaniu maila z pytaniem o odpowiedź.

Ciekawostki

 • Szyfr Cezara

  Historycznie przypisywany Juliuszowi Cezarowi jest przykładem jednego z najprostszych szyfrów. Sposób polegał na zastąpieniu odpowiedniej litery w alfabecie literą stojącą o trzy miejsca dalej.  Liczba 3 jest w nazywana kluczem szyfru. W ten sposób sformułowanie „szyfr cezara jest prosty” brzmiało by „vcbiu fhcdud mhvw survwb” (nie odróżniamy dużych i małych liter).

  Prościej mówiąc litera „a” staje się „d”, „b” staje się „e”, itd. Ta zasada działa dla większości alfabetu, jednak po dojściu do ostatnich trzech liter, tzn. „xyz” zataczamy koło i zaczynamy od początku, tzn. „x” staje się „a”, „y” staje się „b”, zaś „z” staje się „c”.

  Szyfr Cezara można rozszerzyć poprzez dowolny wybór wartości klucza. Oznacza to, że wartość przesunięcia nie musi być równa 3, ale może być równa 1,2, 15 lub 23. Aktualnie często stosuje się szyfr Cezara z wartością klucza równą 13. Ta wersja nazywa się popularnie ROT13.

Zagadki

 • Zagadka Einsteina

  Liczne źródła przypisują treść zagadki jest autorstwa Alberta Einsteina. Niektórzy za jej twórcę uważają Lewisa Carolla. Niezależnie według zamysłu autora należy ją rozwiązać w głowie, bez notowania jakichkolwiek informacji. Jest to zapewne przyczyną stwierdzenia przez Eisnteina, że jedynie 2-3% ludzkości jest w stanie podać prawidłowe rozwiązanie.

   

  Pięciu ludzi mieszka w pięciu różnych domach, z których każdy ma inny kolor. Wszyscy palą pięć różnych marek papierosów i piją pięć różnych napojów. Poza tym jeszcze hodują zwierzęta pięciu różnych gatunków.

  - Norweg zamieszkuje pierwszy dom;
  - Anglik mieszka w czerwonym domu;
  - Zielony dom znajduje się po lewej stronie domu białego;
  - Duńczyk pija herbatkę;
  - Palacz Rothmansów mieszka obok hodowcy kotów;
  - Mieszkaniec żółtego domu pali Dunhille;
  - Niemiec pali Marlboro;
  - Mieszkaniec środkowego domu pija mleko;
  - Palacz Rothmansów ma sąsiada, który pija wodę;
  - Palacz Pall Malli hoduje ptaki;
  - Szwed hoduje psy;
  - Norweg mieszka obok niebieskiego domu;
  - Hodowca koni mieszka obok żółtego domu;
  - Palacz Philip Morris pija piwo;
  - W zielonym domu pija się kawę;

  Pytanie: Kto hoduje rybki?

Masz jakiekolwiek pytania?

Skontaktuj się ze mną